Gerçek Bir Problem: Elektronik Atık

Gerçek Bir Problem: Elektronik Atık

elektronik atık gerçeği
Elektronik Atık Miktarı Görmezden Gelebileceğimiz Bir Düzeyde Değil
Elektronik cihazlar atık arazilerine bırakıldıklarında cıva, kurşun ve kadmiyum gibi çok zararlı maddelerin toprak ve suya karışmasına sebep oluyor. Elektronik atık problemi maalesef düşündüğünüzden daha büyük. Şu anda yaşayan tüm balinaları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bir yıldaki elektronik atık miktarını karşılaştırırsak, korkutucu ama gerçek, elektronik atığın daha fazla olduğunu göreceğiz.
Küresel Bir Sorun
Bazı ülkeler elektronik atıklarını deniz aşırı çok gelişmemiş ülkelere yolluyor. Oradaki işçi çocuklar bu atıkları hurdaya çeviriyorlar ve büyük bir tehlike altındalar. Çoğu bu tehlikenin farkında bile değil. O çocuklar için bu atıkları hurdaya çevirmek neredeyse ölümcül.
Tüm dünyadaki elektronik tüketimi artışta. Her sene, bir önceki seneden daha fazla e-atık çıkartıyoruz. Afrika elektronik atıklarının yüzde ellisi kıtanın içinden geliyor. Çin, her sene 750 milyon elektronik cihazı çöpe atıyor.
Bir Birey Olarak Elektronik Atık Sorunu Hakkında Ne Yapılabilir
Sağlıklı ve işlevsel bir geri dönüşüm bu noktada kesinlikle elzem olsa da bizim de kendi evlerimizde bu elektronik atıklarla alakalı yapabileceğimiz şeyler tabii ki var. Bunların en önemlisi tabii ki tamir ve kullanılmış elektroniği kullanmayı benimsemek. Sıfıra yakın ürünleri eski sahipleri satıyorken ve kendi elimizdeki elektronik cihazı çok cüzi miktarlara tamir ettirebilecek, hatta evimizde tamir edebilecekken yeni bir elektronik atık potansiyeline sebep olmamak gerekiyor.
Biliyoruz ki tek başımıza bu büyük problemi çözmek imkânsız. Yine de bu korkunç tehlikenin farkında olmak her şeyin başlangıcı.
Tags :

çevresel bilinç , e-waste , EAGD , elektonik atık , Elektronik Atık Bağışı , elektronik atık gerçeği , elektronik atık projesi , elektronik atıklar , elektronik atıklar ve ekonomi , köy okullarına bilgisayar , sosyal projeler

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir