Elektronik Atıklarla İlgili 8 İlgi Çekici Gerçek

Elektronik Atıklarla İlgili 8 İlgi Çekici Gerçek

Maalesef, sene sonlarında çıkarılan istatistiklere göre, dünyadaki  “ekonomik atık” miktarı her geçen sene yükselmekte. Bu atıklar, içlerinde yer alan bazı maddelerle doğanın zehirlenmesine yol açarken, kesinlikle ekonomi için de büyük kayıplar ortaya çıkarıyor. Farkındalığımızın artması adına, size bu konuyla alakalı birkaç ilgi çekici gerçeği listeledik.

  • Her yıl dünya çapında 20-50 milyon metrik ton aralığında elektronik atık ortaya çıkıyor.
  • Aslında “elektronik atık” olarak değerlendirilen çoğu parça pek de “atık” değil. Çoğu kolaylıkla yeniden kullanım için pazarlanabilecek yahut geri dönüştürülebilecek malzemeler içeriyor.
  • Cep telefonları ve diğer elektronik eşyalar, altın veya gümüş gibi yüksek miktarda birçok değerli metal içeriyor.
  • Dünyada şu an elektronik atıkların maalesef yalnızca yaklaşık %12’si geri dönüştürülmekte.
  • Geri dönüştürülen her 1 milyon cep telefonu için 35.274 libre bakır, 772 libre gümüş, 75 libre altın ve 33 libre paladyum geri kazanılabiliyor.
  • 1 milyon dizüstü bilgisayarın geri dönüştürülmesi, yılda 3.657 ABD evinin kullandığı elektriğe eşdeğer enerji tasarrufu sağlayabilir.
  • Bir bilgisayar ve monitör üretmek için 530 libre fosil yakıt, 48 libre kimyasal madde ve 1,5 ton su gerekiyor.
  • Elektronik atıklar içerisindeki parçalar aslında çeşitli şekillerde ve çeşitli ürünlerde kullanılabilir. Plastikler bahçe mobilyası yapmak için geri dönüştürülebilmekte. Metaller, mücevherden otomotiv parçalarına kadar her şey için kullanılabiliyor. Pil bileşenleri ise yeni pillerde yeniden kullanılabiliyor.

 

Aslında doğada bir maddeyi “atmak” diye bir şey yok. Attığımızı veya yok ettiğimizi sandığımız her şey doğada kalmaya devam ediyor. Elektronik atıklar da bu bahsedilen atıklardan sadece biri. Şanslıyız ki, elektronik atık demek bizim için bir son değil. Doğru bir yaklaşımla doğaya da ekonomiye de faydalı bir geri dönüşüm süreci izlenilebilir. Hala şansımız varken bunu doğru değerlendirmeliyiz. Doğaya ve kendimize bunu borçluyuz.

Tags :

EAGD , elektonik atık , Elektronik Atık Bağışı , elektronik atık projesi , elektronik atıklar ve Türkiye , köy okullarına bilgisayar

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir