Yardım ve vakıf kültürümüz bizi bugünlere getiren en önemli öğelerden biri. Gerek yaşadığımız coğrafya gerekse insanlarımızın sıcaklığından dolayı, dara düşene yardım etme ve zorda olanın imdadına koşma gibi erdemli ve güzel davranışlara sıkça rastlayabildiğimiz, güzel bir ülkemiz var. Günümüzdeki sorunlarımızı da aynı perspektiften incelediğimiz zaman elektronik atıklar, yardım ve geri dönüşüm aynı potada eritilebilecek konu başlıkları.

Yardımlaşma Kültürü

Değişen dünyamızla beraber, son dönemde yardımın şekli ve metotları da değişmeye başladı. Eskiden yolda gördüğümüz dilenciye para uzatırken, artık daha profesyonelce çalıştığını düşündüğümüz yardım kuruluşlarına destek oluyoruz. Kamu yararına çalışan bu organizasyonlar çeşitli dezavantajlı gruplara yardım ediyor, destek oluyor, bazen hayat kurtarıyor. Engelli bireyler, tedavisi zor olan hastalıklar, gelir adaletsizliği, hayvan barınaklarına yardım, çevre  ve eğitim konuları… Tüm bu saydıklarımız modern dünyamızın çözmesi gereken başlıca sorunlar olarak göze çarparken , bu konularda faaliyet gösteren dernek ve vakıflar da hızla artıyor.

Ülke Olarak Hangi Noktadayız?

Hepimiz elimizden geldiğince bu organizasyonlara yardım etmeye çalışıyoruz ancak istenilen düzeye ulaşmak kimi zaman çok zor oluyor . Bu bazen aile ekonomimiz ve gelirlerimizle alakalı iken, bazen de zaman olmaması ve meşguliyetlerimiz nedeni ile ikinci plana atmamız nedeniyle gerçekleşebiliyor. Ancak ana neden olarak günlük hayatımızda bir karşılığı olmamasını koymamız hiç de yanlış olmaz. Yani hem hayatımızı kolaylaştıran bir iş yapıp hem de ihtiyacı olan birisine destek oluyor olsak daha çok ve sürekli olarak birilerine yardımda bulunabiliriz .

Elektronik Atıklar, Yardım ve Geri Dönüşüm

İşte köy okullarına bilgisayar projemiz ile tam olarak da bunu amaçlıyoruz. Evinizde yer kaplayan ve teknolojisi eskimiş bilgisayar, beyaz eşya, televizyon ve elektrikle çalışan tüm elektronik eşyalarınızın evinizden alınmasını sağlıyor ve karşılığında ihtiyacı olan okullara bilgisayar bağışlıyoruz. Böylece hem evinizde yer açılıyor ve istemediğiniz eşyalarınızdan kurtuluyor hem de dijital eşitsizlikle savaşıyor ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasında öncü oluyorsunuz.

EAGD’nin Faaliyetleri

Eski masa üstü bilgisayarınız kullanılmayacak durumda olabilir. Eski dizüstü bilgisayarınız bozuk, eski tüplü televizyonunuz hantal ve ağır, eski çamaşır makineniz  antika olabilir. Hiç önemli değil. Bilgisayarınızdaki verileri geri döndürülemeyecek şekilde formatlıyor, okullarda kullanılamayacak kadar eski bilgisayarları geri dönüşüme gönderiyoruz. Karşılığında bilgisayar parçası alıyoruz. Aynı şekilde, bilgisayar dışındaki tüm elektronik eşyalarınızı da geri dönüşüme gönderip karşılığında bilgisayar temin ediyor, köy okullarına gönderiyoruz.

Bu proje ile eski elektronik eşyalar olabilecek en verimli şekilde değerlendirilmiş oluyor. Geri dönüşümden elde edilecek gelirle bir çok faydalı faaliyet yapılabilir elbet ancak bunları bilgisayara döndürmek en verimli yöntem olarak dikkati çekiyor.

Siz de eski elektronik eşyanızı bize bildirin, en kısa sürede adresinizden alınmasını sağlayalım.

Karşılığında vereceğimiz bilgisayar köy okuluna gitsin, size vereceğimiz bağışçı panelinden bağışınızın durumunu takip edin, nasıl değerlendirildiği ile ilgili sürekli bilgi sahibi olun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir