Haberler

Elektronik Atık 2020 Monitörü

Elektronik Atıkların geri dönüşümünü destekleme doğrultusunda yaptığımız projelerimizi, başta web sitemiz olmak üzere yayıncılık faaliyetlerimizle de destekliyoruz. Derlediğimiz verileri bulunduğumuz temaslarda kullandığımız gibi, kuruluşlarla yürüttüğümüz çalışmalarda da kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ülkemizde yürüttüğümüz faaliyetler ve bilgilendirmeler noktasında aldığımız geri dönüşler oldukça umut vaad ediyor. Atık konusunda bilinçlenme katsayımız artmış olmakla birlikte ideal seviyede olduğumuzu söylemek de oldukça optimistik yaklaşmış oluruz. Özet olarak söylemek gerekirse elektronik atıklara karşı alacağımız aksiyonlar başta olmak üzere tüm atık kategorilerinde kat etmemiz gereken ciddi mesafeler söz konusu. Elektronik Atık 2020 Monitörü çalışmamızla konu ile ilgilenen tüm herkese özet niteliğinde bir yazı sunuyoruz.

2019’da Elektronik Atık Monitörü Ne Söylemişti?

Elektronik atık konusunda 2019 yılına baktığımızda karşımıza pek olumlu bir tablo çıkmadığını daha önceki içeriklerimizde peyder pey açıklamıştık. 2020 yılını bitirdikten sonra geriye dönüp baktığımızda hatırımızda tutmamız gereken konu milyon ton açısından ne kadar elektronik atık çıktığı. Dünyaya hem maddi açıdan hem de çevresel açıdan zarar veren elektronik atık miktarı 2019 yılında 53,6 milyon ton oldu. Bu rakam kirlilik açısından çok ciddi bir rakam. Başka bir açıdan baktığımızda ise insanlığın bu 53,6 milyon ton içinde ne kadar emek kaybettiği. Söz konusu yılda başta altın olmak üzere 57 milyar dolarlık değerli bileşen kayboldu. Bu değerin ne kadar ciddi bir kayıp olduğu vurgulamak için konuyu şu şekilde genişletmemizde fayda var. 2020 yılında pandemi dolayısıyla ülkelerin vatandaşlarına maddi ve nakdi destek noktasında ne kadar zorlandığını ve tüm dünya ülkelerinin şu ya da bu şekilde yetersiz kaldığını göz önünde alırsak, 57 milyar doların üçte biri bile ekonomiye geriye dönmüş olsaydı ciddi bir avantaj söz konusu olurdu.

2019’daki kayıplarımız ne yazık ki üç aşağı beş yukarı 2020 yılında da devam etti. 2020 Elektronik atık monitörüne baktığımızda bizi daha iyi bir tablo karşılamıyor.

Elektronik Atık 2020 Monitörü

Geçtiğimiz yılın monitörüne bakmadan önce gelecekle ilgili önemli bir veriyi paylaşmamızda fayda var. Grafikler bu şekilde gittiği takdirde 2030 yılında meydana gelecek elektronik atık miktarının 74 milyon ton olması bekleniyor. Bu rakamı tüm dünya olarak dikkate almalıyız.

2020 Mönitöründen öne çıkanları şu şekilde derleyebiliriz:

  • 2019 yılında atılan klima ve buzdolabı gibi iklimlendirme ekipmanlarından dolayı 98 milyon ton karbondioksit atmosfere karıştı. Bu rakam sera gazı emisyonlarının kabaca yüzde 0,3’üne tekabül ediyor.
  • Kişi başına elektronik atık üretimi rakamlarına bakacak olursak Avrupa kişi başına 16,2 kg e-atık üretimi ile dünya çapında ilk sırada yer aldı. Okyanusya 16,1 kg e-atık ile ikinci, Amerika ise 13,3 kg e-atık üretimi ile 3.sırada yer alıyor

Bu iki maddede yer alan rakamların değişmesi dijitalleşme ve teknolojik atılımlara bakıldığında günümüzde değişecek gibi gözükmüyor. Buna karşılık küresel olarak cihazların kullanım ömürlerini uzatma, bilinçli tüketim ve doğru geri dönüşüm ile mesafe kat edebilmemiz mümkün gözüküyor.