E-atık Hakkında

E-atık hakkında şunu dememiz gerekir; e-atıklar Dünya’nın diğer geri dönüşüme ihtiyaç duyan materyal ve üretim çıktıları gibi geri dönüştürülmesi gereken malzemeler arasındadır. İçerisinde barındırdığı ham madde ve kimsayllardan dolayı toplum ve çevre sağlığı açısından elektronik atıkların geri dönüşüm sürecine girmesi elzemdir.

Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği; e-atık hakkında ana başlığını beş alt başlıkta inceliyor:

  1. Elektronik Atık Nedir?
  2. Elektronik Atıkların Zararları
  3. Türkiye’de ve Dünya’da E-atık
  4. E-atık Neden Geri Dönüştürülmelidir?
  5. Bilişim Tüketimi ve Elektronik Atıklar

Birinci başlıktan beşinci başlığa doğru konu temelden başlayarak gerekli başlıklar detaylandırılarak ilerlemektedir. “Bilişim Tüketimi ve Elektronik Atıklar” konusuna hakim olabilmek ve bu alanda bilgi sahibi olabilmek için en başta “Elektronik Atık Nedir?” sorusunun cevabını tam ve yetkin bir şekilde vermek gerekebilir. Tüm konularda özellikle de geri dönüşüm süreçlerinde tek bir basamak yoktur. Çok farklı parçalardan oluşan bir dönüşüm ve kazanım süreci mevcuttur. Birikimli bir şekilde ilerleyen süreçlerin olduğu alanlarda bilimsel olarak analiz yapabilmek ve süreci daha iyi kavrayabilmek için olayı parçalara, daha küçük anlamlı basamaklara ayırmak icap eder. Bu bakış açısı bilimsel bakış açısının temelidir diyebiliriz.

Her teknolojik devrimin ortaya çıkardığı olumlu ve olumsuz sonuçlar vardır. Bütün teknolojik devrimler insanlığın hayatında kalıcı değişimlere sebep olmuştur. Elektrik akımının keşfi, yön verilebilmesi ve donanımla ilişkilendirilmesi de insanlığın gelişimindeki dönüm noktalarından biridir. Bugün bir anlık elektrik kesintisinin bile sizleri ne kadar kısıtladığını hayal edin. Bir saatlik elektrik kesintisi sizleri günlük hayatınızda alt üst edebiliyor. Kaldı ki bunlar kısmi kesintilerdir. Örneğin telefonunuzda şarj varsa ve baz istasyonları çalışıyorsa elektrik kesik olmasına rağmen internete girebilir veya iletişime devam edebilirsiniz. İletişime devam edebilmemizi sağlayan şey hizmet veren elektrik temelli araçların faaliyetlerine devam etmesi.

Hayatımızı kökünden değiştiren elektrik devriminin donanım alanında karşılıkları mevcut. Bilgisayar, telefon, tablet gibi günlük hayatınızda karşılığı olan ve şimdi aklınıza gelmeyecek sayısız donanım elektrik devrimi sayesinde var olabilmiştir. Bu donanımlar içerdikleri kimyasallar ve bileşenler açısından öylece çöpe atılabilecek ya da imha edilebilecek aletler değildir. Tüm bu e-atıkların geri dönüşüme ihtiyacı vardır.

Eski elektronik eşyalarınızı geri dönüştürmek mi istiyorsunuz?