Amazon, İngiltere Antrepolarında Bulunan…

Amazon, İngiltere Antrepolarında Bulunan…

Amazon, İngiltere Antrepolarında Bulunan Milyonlarca Satılmayan Ürünleri Her Yıl İmha Ediyor

Bu yazımızda sizlere hiç de duymaya alışık olmadığımız hatta okuduğumuzda bu kadarda olur mu dedirtecek bir haberden bahsedeceğiz. Evet, mesele aslında çok ciddi. Dünya genelinde her türlü atık oluşumuna karşı ciddi bir mücadele veriliyor iken, yada oluşmuş atıkları en doğru şekilde değerlendirme bilinci oluşturmaya çalışırken iken böyle bir olayın gerçek olması bizi derinden etkiledi ve sizinde etkileneceğinizi düşünüyoruz.

İngiltere’nin en köklü televizyon kanallarından biri olan ITV’nin ortaya çıkardığı habere göre, Online alışveriş devi Amazon stoklarındaki genellikle satılmayan, yeni ve kullanılmamış milyonlarca ürünü imha ediyor. Ortaya çıkarılan bu durum şaşırtıcı bir şekilde israfın olduğunu vurgulamakta ve bu durum şu anda İngiltere’de ki sadece 24 toplama merkezinden bir tanesinde gerçekleşmekte. Tabi diğer depolardaki durumu hiç kimse bilmiyor. Gizli yaptıkları bu araştırma israfın ne ölçüde büyük olduğunu gözler önüne seriyor. 

İmha edilmek üzere hazırlanmış ve içerisinde , Akıllı TV’ler, laptoplar, drone’lar, saç kurutma makineleri, en kaliteli kulaklıklar, bilgisayar parçaları, çok miktarda kitap, binlerce ambalajlı yüz maskeleri büyük kutularda imha edilmesi beklemekte. Bu ürünler müşterilerden gelen yada hiç satılmayan ürünler. Habere göre, bu ürünler ihtiyacı olanlara yada kurumlara gönderilebilirdi. Bizde aynı düşüncedeyiz. Dünya üzerinde sayısı hiç de azımsanmayacak kadar fazla olan ihtiyaç bu kadar ihtiyaç sahibi var iken böyle bir uygulamanın nedenini sorgulamak içten bile değil.

Eski bir çalışana göre her hafta Cuma günü 130.000 ürünü imha etmeyi hedeflenmiş. Aylık yada yıllık hacmi bir düşünün. Bu kadar yüksek maddi değeri olan bu ürünler bağış yapılsaydı hiç şüphesiz çok isabetli olurdu.

Mart ayının sadece bir haftasında, 124.000 ürünün imha olacakken aynı döneme ve sürede sadece 28000 ürünün bağış yapılmak üzere olduğu tespit edilmiş. Hatta bazı haftalarda 200.000 ürünün imha edildiği de bilinmekte. 

Haber kaynağına göre neden binlerce ürün bu şekilde imha ediliyor? sorusunun cevabı Amazon’un başarılı iş modeli.  Bir çok satıcı ürünlerini Amazonun antrepolarında depoluyor.  Ama bu ürünleri uzun süre satılmaz ise, ürünleri bertaraf etmek depolamaya devam etmekten daha ucuz. 

Amazon yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, ‘’Amazonun yaptığı şey illegal değil. Ama hedefimiz sıfır ürün elden çıkarma hedefi doğrultusunda çalışıyoruz ve önceliğimiz yeniden satmak, hayır kurumlarına bağışta bulunmak veya satılmayan ürünleri geri dönüştürmektir. İngiltere’de hiç bir ürün depolama alanlarına gitmemektedir. Son bir çözüm olarak, ürünleri enerji kazanımına göndereceğiz, ama sayıyı sıfıra indirmek için mücadele veriyoruz’’.

 

 

Tags :

e-atık , EAGD , EAGD projeler , Elektronik Atık , elektronik atıklar , Elektronik geri dönüşüm , Su ve Atık Su

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir