Geçtiğimiz yıl bilgisayar satışlarında öngörülerin çok üstünde bilgisayar satışı gerçekleşti. 2010 yılı içerisinde masaüstü olarak tabir edilen bilgisayarların sevkiyat rakamı 157 milyon adetti ve bu rakam geçtiğimiz yıla kadar düşüş trendindeydi. Hatta bu sayısının 2023 yılında 80 milyon civarına kadar düşmesi bekleniyordu. Ancak pandeminin başlaması, teknolojik aletlere olan ilginin artması ve uzaktan eğitim faaliyetlerinin son derece önem kazanmasıyla birlikte düşüş şöyle dursun astronomik bir yükseliş kaydedildi. Bu yazımızda 2020 yılı bilgisayar satışları ne kadar bir hacme ulaştı sizlerle paylaşacağız.

2020 Yılında Ne Kadar PC Satıldı?

2020 yılında dünya çapında yaklaşık olarak 275 milyon adet bilgisayar satıldı. Son on yıldaki en büyük artış böylece kaydedilmiş oldu. Korona virüs salgınının bu sayıdaki artışta büyük rol oynadığı düşünülüyor. HP, Lenovo, Dell, Apple, Asus ve Acer markaları artan pazar paylarıyla birlikte piyasayı daha fazla domine eder hale geldiler. Lenovo, 2020 yılının 4. çeyreğinde 21,49 milyon adet kişisel bilgisayar satarak aynı çeyrekte 15,68 milyon adeti yakalamış olan HP’yi ve 13,2 milyon PC satan Dell’i geride bırakarak pazardaki liderliğini korudu.

PC ve E-atık İlişkisi

Yukarıda bahsettiğimiz rakamlar oldukça çarpıcı rakamlar ve dünyanın elektronik atık konusunda sorumluluğunun bir kat daha arttığının göstergesi. Unutmayalım ki bu rakamlara tablet, akıllı telefon, oyun konsolu vb. pek çok elektronik alet dahil değil. Genel toplamda ise başka yazılarımızda da belirttiğimiz gibi inanılmaz bir elektronik atık meselesi karşımıza çıkıyor. Yeni normal olarak tabir edilen dönemde pandemi bittiğinde dahi insanların elektronik cihazlara olan yönelimi ve ihtiyacı azalacak gibi durmuyor. Bu noktada geri dönüşüm hareketinin daha bir önem kazandığı tartışmasız bir gerçek haline geliyor.

Kaynak: https://www.statista.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir